dr hab. inż.Izabela Rojekprof. uczelni

Finanse i Organizacja

dr hab. inż. Izabela Rojek

Rolą prorektora ds. finansów i organizacji jest skuteczne zarządzanie finansami i organizacją Uczelni oparte na kulturze współpracy oraz sprawnym przepływie informacji, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Nadrzędnym celem jest tworzenie Uczelni przyjaznej nowoczesnym technologiom, które mają służyć optymalizacji procesów administracyjnych. Wdrażanie informatycznych systemów zarządzania Uczelnią odbywać się musi przy zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony przed cyberatakami.

Efektywne zarządzanie finansami polega na odpowiednich analizach, planowaniu i optymalizacji systemu przepływu środków finansowych w ramach Uniwersytetu oraz pomiędzy uczelnią a podmiotami zewnętrznymi, dywersyfikowaniu źródeł przychodów Uniwersytetu, a także zapewnianiu środków finansowych koniecznych do podejmowania i realizacji wysokiej jakości projektów.

Kluczowe dla organizacji Uczelni jest dobre zarządzanie zasobami materialnymi poprzez nadzorowanie inwestycji w infrastrukturę i jej utrzymanie, poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań w celu poprawy efektywności działania (przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości usług administracyjnych), generowanie i usprawnianie obiegu informacji dotyczących funkcjonowania Uniwersytetu poprzez upraszczanie wewnętrznych procedur, zwiększenie sprawności organizacyjnej przez poszerzenie zakresu informatyzacji procesów organizacyjnych oraz integrowanie informatycznych systemów obsługi i zarządzania, w tym elektronicznego obiegu dokumentów.

Istotą dobrej organizacji Uczelni jest dbałość o porządek prawny, przyjazne otoczenie, komfort pracy pracowników oraz doskonalenie polityki kadrowej w zakresie zatrudniania, oceny, awansowania i wynagradzania. Rozwój Uczelni wymaga bezpiecznych i stabilnych warunków pracy i kształcenia. Uniwersytet musi być przygotowany na wszelkie sytuacje kryzysowe i dynamicznie reagować na zmieniające się uwarunkowania, zapewniając pełną ochronę i bezpieczeństwo Społeczności Akademickiej.

Urodziła się 22 grudnia 1965 r. w Żninie. Absolwentka kierunku informatyka. Magister inżynier Politechniki Poznańskiej. Doktorat z nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn obroniony w Politechnice Poznańskiej (2000), stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn uzyskany na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej (2017).

W grudniu 1989 rozpoczęła pracę w Instytucie Technologii Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, który w 1997 przekształcił się w Instytut Technologii Mechanicznej. Pracowała w Zakładzie Informatyzacji Systemów Produkcyjnych kolejno na stanowisku asystenta stażysty, asystenta i adiunkta do 30.09.2002 roku. W październiku 2002 rozpoczęła pracę na Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) w Instytucie Mechaniki i Informatyki Stosowanej, wchodząc w skład kadry Zakładu Systemów Baz Danych i Inteligencji Obliczeniowej. W latach 2003-2013 pełniła funkcję kierownika Zakładu, do roku 2018 funkcję Przewodniczącej Rady Programowej kierunku informatyka, a od 1.10.2018 do 30.09.2019 – koordynatora dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja. W momencie powstania Instytutu Informatyki zaczęła pełnić funkcję dyrektora Instytutu oraz kierownika katedry Metod i Narzędzi Przetwarzania Danych. W lutym 2023 Instytut został przekształcony w Wydział. Obecnie kierownik Katedry Metod i Narzędzi Przetwarzania Danych oraz Dziekan Wydziału Informatyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Reprezentuje dziedzinę nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny: informatyka techniczna i telekomunikacja oraz inżynieria mechaniczna. Specjalności: sztuczna inteligencja, inżynieria produkcji. Od 2020 członek Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk (KIP PAN). Obecnie druga kadencja. W pierwszej i drugiej kadencji Przewodnicząca Sekcji Informatyzacji Produkcji KIP PAN. Od 2020 roku ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) w dyscyplinach: informatyka techniczna i telekomunikacja oraz inżynieria mechaniczna.

Prowadzi badania z zakresu inteligentnych systemów wspomagania decyzji, w tym rozwoju i zastosowań metod sztucznej inteligencji, metod eksploracji danych i uczenia maszynowego. Jej badania dotyczą w szczególności opracowania metodyki, modeli i systemu, którego funkcjonowanie przypominałoby działanie człowieka będącego ekspertem w obszarze inżynierii produkcji, w aspekcie Przemysłu 4.0. Ponadto badania rozwijane są w kierunku modelowania i budowy egzoszkieletów kończyny górnej.

Jest autorką trzech monografii jednoautorskich oraz dwóch skryptów akademickich, współredaktorką trzech monografii zbiorowych oraz sześciu sekcji specjalnych w recenzowanych czasopismach międzynarodowych, a także autorką i współautorką ponad 160 artykułów w czasopismach naukowych i rozdziałów w monografiach. Jest również współautorką 4 zgłoszeń patentowych.

Ponadto pełniła różne funkcje w kraju i regionie, w tym: przewodniczącej Koła Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Bydgoszczy, zastępcy przewodniczącego Głównego Sądu Koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, zastępcy przewodniczącego oddziału Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją w Bydgoszczy, członka Komisji Rewizyjnej Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP w Bydgoszczy oraz wiceprezesa Bydgoskiego Klastra Informatycznego. Była członkiem Komisji ds. Strategii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na lata 2021-2026. Od października 2020 jest członkiem Senatu UKW i członkiem Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów, a od lutego 2023 członkiem Rady Dziedziny Nauk Inżynieryjno-Technicznych oraz Rady Szkoły Doktorskiej. Pełniąc różnego typu funkcje nabyła doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi oraz zarządzaniu finansami.

Doświadczenie naukowe zdobywała również za granicą: w Niemczech (Technische Universität Berlin oraz Technische Universität Braunschweig), Irlandii (Computer Integrated Manufacturing, Research Unit University College Galway), Francji i Danii (workshop COTS from the Information Technology and Business Perspectives, Certifying a COTS – Based High Integrity System & tutorial COTS Software Product Evaluation, 5 Program Ramowy Unii Europejskiej – IST [Information Society Technologies], pt. European COTS [Commercial Off-The-Shelf] User Working Group) oraz na Słowacji (University of Zilina). Zbierała bardzo cenne doświadczenia podczas staży naukowych na Politechnice Poznańskiej, Politechnice Wrocławskiej, a także w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych i firmach informatycznych.

Realizowała 20 grantów i projektów innowacyjnych oraz 10 tematów badawczych. Kierowała dwoma grantami przedwdrożeniowymi oraz zespołem badawczym ze strony UKW w projekcie NCBiR „Rzeczy są dla ludzi”. Otrzymała szereg wyróżnień i nagród krajowych i zagranicznych, w tym Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wybitnych młodych naukowców, Nagrody Rektora PP i UKW, Dyplom za wynalazek o wysokim potencjale komercjalizacyjnym – "Egzoszkielet na rękę" – w zespole, a także medale zagraniczne i krajowe za wybitne wynalazki.

Aktywnie angażuje się w popularyzację nauki oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Współorganizowała konferencje krajowe i międzynarodowe oraz sesje specjalne na tych konferencjach. Pełniła również funkcję członka komitetu naukowego konferencji krajowych i zagranicznych. Otrzymała Złoty Medal za Długoletnią Służbę nadany postanowieniem Prezydenta RP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązową Odznakę SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich) oraz Dyplom za zasługi na rzecz rozwoju i popularyzacji nauki Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

Wygłosiła wiele referatów na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Wypromowała jednego doktoranta oraz sprawuje opiekę naukową nad dwoma doktorantami (jeden w programie MEiN "Doktorat wdrożeniowy”). Była recenzentem w czterech postępowaniach doktorskich (Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Wrocławska, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie). Jest recenzentem w kilkunastu krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz recenzowała monografie dla wydawnictw Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej:
https://www.ukw.edu.pl/pracownicy/strona/izabela_rojek/